Tropienie użytkowe – mantrailing

Tropienie użytkowe (mantrailing lub tracking) to forma pracy węchowej polegającej na podążaniu psa za zapachem jednego, określonego człowieka. Pies pracujący na śladzie ma potrafić wyeliminować inne zapachy i konsekwentnie koncentrować się tylko na zapachu konkretnej osoby, której właśnie szuka. Pies i jego opiekun tropią jako zespół, co pomaga budować z psem niesamowita więź. Często mantrailing jest również wykorzystywany w pracy z psami problemowymi/lękowymi.

Ewa Kalińska prowadząca zajęcia, czarodziejka mantrailingu – tak opisuje podstawowe zalety tropienia użytkowego  na swojej stronie: https://piesberek.pl/

 

Buduje pewność siebie u psa – pies na śladzie uczy się podejmować decyzje sam, bez pomocy opiekuna. Większość psów już na początku treningu zaczynają rozumieć, że to one tutaj wykonują najważniejszą część pracy w tym duecie – zaciekle szukają śladu, nie poddają się łatwo, chcą pracować i odnieść sukces.Tropienie bywa pomocne w terapii psów lekowych.

Wzbogaca relację z opiekunem – chociaż na śladzie jedynym zadaniem opiekuna jest nieprzeszkadzanie psu w pracy, to jednak zwierze wie, że człowiek jest na końcu linki i że bierze z nim udział w zajęciu, które jest fajne i satysfakcjonujące. Po odnalezieniu pozoranta niezwykle ważne jest nagrodzenie psa słownie i zaznaczenie, że świetnie się spisał. Niektóre psy lubią uspokajające gładzenie po klatce piersiowej, gdyż praca na śladzie bywa dla psiaka niezwykle emocjonująca.

Uczy skutecznej pracy nosem – tak naprawdę to może być plusem jak i minusem. Wszystkie psy mają świetny węch, ale tropienie użytkowe uczy psa skuteczniej korzystać z nosa. A logiczne jest, że jeśli coś ćwiczymy i zaczyna nam to coraz lepiej wychodzić, to coraz chętniej to robimy… Zwykle pies trenujący mantrailing będzie z większym zaangażowaniem używał nosa. Będzie też umiał poradzić sobie z ewentualnymi trudnościami na śladzie (także na śladzie zwierzyny) takimi jak zakręty, drogi, górki i dołki, gdzie być może pies mniej doświadczony trop by gubił. I dodatkowo, rozwiązanie tropowego rebusa da naszemu psu satysfakcje…  Psy kochają pracować nosem, a zdobywanie umiejętności tropowych daje im wiele radości. Także u psów lękowych, które realizują się w tropieniu, można pracować poprzez skupianie ich uwagi na węszeniu w sytuacjach dla nich trudnych.

ZAPISY:

Ewa Kalińska tel. 660 018 544 lub ewa@canistic.com.pl

KARNETY:

Wybierz najlepszy dla siebie i swojego psa karnet:*

Jeśli chcesz tropić 2 razy w tygodniu:

karnet miesięczny – 320 złotych – cena za pojedynczy trening 40 złotych (=> 8 treningów w miesiącu)

karnet na 3 miesiące – 840 złotych – cena za pojedynczy trening 35 złotych (=> 24 treningów w ciągu 3 miesięcy)

 

Chcesz tropić raz w tygodniu:

Karnet miesięczny – 180 złotych – cena za pojedynczy trening 45 złotych (=> 4 treningi w miesiącu)

Cena za pojedynczy trening poza karnetem – 55 złotych

*Karnet jest przypisany do psa. Pies nie może tropić więcej niż 2 razy w tygodniu.

Karnet liczy się od pierwszych zajęć po dacie zakupu karnetu.
Przewidziana liczba psów na treningu to 4. Na uczestnictwo więcej niż 4 psów musi wyrazić zgodę prowadzący.

REGULAMIN:

Uczestnik ma za zadanie wpisać swojego psa z odpowiednim wyprzedzeniem w arkusz z treningami .O swojej nieobecności na treningu uczestnik powinien zawiadomić minimum 12 godzin przed zajęciami – inaczej trening będzie zliczany z karnetu.
Przykład: jeśli uczestnik mający karnet pozwalający na tropienie z psem dwa razy w tygodniu, nie zawiadomi prowadzącego odpowiednio wcześniej o swojej nieobecności na zajęciach na które sie wpisał, przepada mu możliwość zapisania psa na inny trening w tym tygodniu czyli, de facto, przepadają uczestnikowi te zajęcia.

Odwołanie przez prowadzącego zajęć automatycznie przedłuża karnety wszystkim osobom które były na te zajęcia zapisane.

Uczestnictwo w tzn. treningach towarzyskim nie jest zliczane z karnetu.

Planujemy organizowanie regularnych tropowych wyjazdów weekendowych – tropienie w różnych miejscach i okolicznościach to prawdziwa przygoda.

 

TRENINGI w każdym tygodniu do wykorzystanie w karnecie:
1.poniedziałek wieczór

2. środa rano

3. sobota wieczór

4. niedziela rano

 

dodatkowo towarzyskie i wyjazdowe zajęcia (poza karnetem)

Scroll Up